Ürünümüz, antimikrobiyal etkinliğini, içinde bulunduğu gümüş iyon teknolojisi sayesinde gerçekleştirmektedir. Gümüş iyon teknolojisi temelde bir nanoteknoloji ürünü olup yapısı gereğince mikroorganizmaların DNA ve RNA’larını yıkarak çoğalmalarını engeller ve böylece mikrobik ativitelerini engeller. Ayırca gümüş iyonlar, mikrobiyal etkinliğe sahip hücre zarlarını yırtarak protein deaktivasyonuna sebep olurlar. Uzun yıllardır antimikrobiyal özelliği hakkında akademik çalışmalar da bulunan, gümüş iyonları sağlık başta olmak üzere; gıda ve tekstil sektöründe, sabun ve duvar boyası üretiminde, çamaşır makinelerinde, halı sanayisinde ve kozmetik alanda kullanılmaktadır. Yara infeksiyonunu önlemek için kremlerde, uzun süreli sonda kullanımında idrar yolu infeksiyonunu önlemek için sonda yüzeylerinde, sadece koruyucu amaçlı değil tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Nanoteknolojide gümüş iyonların antimikrobiyal olarak kullanılması mikroorganizmaların gümüşe karşı direnç geliştiremediklerinden kaynaklanmaktadır.

bitim işleminden sonra değil gümüş iyonları iplik üretimi sırasında ipliğin polimer yapısına ekleyerek iplik üretimini gerçekleştirmekte, bu sayede ürünün ömrünü daha uzun hale getirmektedir. Ürünün bitim işleminden sonra çeşitli kimyasallar kullanarak antimikrobiyal etkinlik kazandırılması, antimikrobiyal etkinliğin kalıcığı ve ürün ömrü açısından sağlıklı bir uygulama olmayıp birçok akademik çalışma ile kanıtlanmıştır. Ayıca gümüş iyonların sağlığa zararlı olmadığı, alerji ve kaşıntı gibi problemlere sebep olmadığı yine akademik çalışmalara dayandırılmaktadır.

Tekrar kullanılabilir antimikrobiyal koruyucu maske %99 oranında antimikrobiyal etkinlik, %98,80 oranında filtrasyon etkinliğine sahip olup, ürünümüzün; antimikrobiyal etkinlik, filtrasyon etkinliği, nefes alabilirlik, bioburden testleri Türkiye’de TÜRKAK akreditasyonuna sahip, EKOTEKS LABORATUVAR ve GÖZETİM HİZMETLERİ A.Ş.  tarafından, ABD’de ise NATİONAL PROTECTİVE TESTING LLC tarafından yapılmıştır. Ürünümüz EKOTEKS LABORATUVAR ve GÖZETİM HİZMETLERİ A.Ş.  test sonuçlarınca Avrupa standartlarından EN14683:2019 TİP2 sınıfının gerekliliklerini sağlamıştır. NATİONAL PROTECTİVE TESTING LLC tarafından yapılan testlerin sonucunda ise FDA (Food and Drug Administration) sertifikası almıştır.

Tüm bunlara ek olarak ürünümüz, sınıfındaki diğer ürünlerin aksine çift yönlü koruma sağlamakta, burun teli sayesinde yüzü iyice sarmakta, oldukça hafif olması ve kulağı saran lastik ipleri sayesinde kulak üzerinde basıya bağlı yaralar yapmamaktadır. %100 polyester ve 60 dereceye kadar sıcak suda yıkanabilme özelliği sayesinde 45 gün kullanılabilmektedir. Yıkamalar sonrasında gümüş iyon teknolojisinde azalma olmayan ürünümüz yapılan testler sonucunda 44. yıkamanın sonuna kadar %99 antimikrobiyal etkinlik ve %98.80 filtrasyon etkinliğini korumaktadır. Bu özellik düşünüldüğünde ürünün maliyetinin azaldığını ve rakiplerine göre maliyet avantajı sağladığı görülecektir.